E-Shop

Zaostrené na materiály športového oblečenia: Je lepšia bavlna alebo polyester?

Vyberáte si športové oblečenie nielen podľa značky, ale záleží vám aj na materiáli? Robíte dobre. Nechcete predsa niekde trpieť už pred začiatkom tréningu. Nepríjemne zapáchať po celý deň. Alebo maturovať pri praní a následnom žehlení. Poďme si spoločne porovnať dve najbežnejšie textílie – bavlnu a polyester.

Čo zvážiť pri výbere športového oblečenia?

Jednoznačne funkčnosť a pohodlnosť. Ďalej životnosť a údržbu jednotlivých kúskov. Výber športového oblečenia by mal takisto podliehať aj stavu a zdraviu vašej pokožky. Sami by ste mali mať prehľad, aký materiál vám robí odreniny, tlačí vás, svrbí vás z neho telo, a pri ktorom sa naopak, cítite stopercentne komfortne.

Bavlna vs. polyester

Najpopulárnejšie materiály športového oblečenia sú v súčasnosti bavlna a polyester. V čom sa od seba líšia? Ktorý materiál uprednostniť vzhľadom na jeho vlastnosti?

Kvalitné športové oblečenie by nás malo v zime zahriať a v lete zase skvele odvádzať pot. Okrem toho by malo disponovať bezšvovým prevedením, vystužením či reflexnými prvkami a funkciami, ako napríklad odvetrávacími zónami alebo kompresiou. Možno si poviete, že toto všetko asi ťažko nájdete za priaznivú cenu v jednom. Tak sa spoločne pozrime na to, čo vám vedia ponúknuť bavlna a umelé tkanivo, pri ktorých si viete vybrať aj lacnejšie kúsky.

Bavlna pre ľahké športové aktivity

Bez bavlny si textilný priemysel nevieme predstaviť. Ide o prírodný materiál, ktorý je navyše pohodlný, mäkučký a priedušný. Dalo by sa teda povedať, že je to ideálna textília pre každého. No platí to aj pri športe? Poďme s pravdou von.

Bavlna vás síce udrží v teple, ale na druhej strane nedokáže odvádzať vlhkosť. Má odlišnú štruktúru vlákien – sú oveľa hrubšie. Následkom je horšia ventilačná schopnosť a schnutie. Povedzme si, že to sú pri športe dosť nevyhovujúce vlastnosti. Takže pre športové oblečenie nie je bavlna úplne ideálnou voľbou. Oceníte ju iba pri ľahkých športových aktivitách a výletoch.

Takže, ak máte v pláne náročný tréning, bavlna nebude pre vás ideálnou voľbou. Okrem nekomfortu je tu i riziko, že sa viac spotíte, vlhkosti sa len tak ľahko nezbavíte a môžete tak prechladnúť.

Výhody:

  • prírodný materiál,
  • príjemný na dotyk,
  • udrží telo v teple,
  • priedušný,
  • neodiera.

Nevýhody:

  • rýchlo nasiakne,
  • zle schne,
  • vyťahá sa,
  • krčí sa,
  • rýchlo sa opotrebuje.

Polyester pre krátky intenzívny tréning

Polyester je extrémne odolné syntetické vlákno, ktoré sa získava z ropy. Vďaka rôznym chemickým a mechanickým zásahom ide o materiál mnohých podôb. Tieto úpravy dokážu umocniť pozitívne vlastnosti, ako pevnosť, povrchová štruktúra, či pružnosť. Vďaka tomu je polyester obľúbenou voľbou pre výrobu nielen športového oblečenia. Vedeli ste, že sa z neho vyrábajú napríklad plavky?

Má pomerne dlhú životnosť, drží tvar, nekrčí sa, rozťahuje sa, je odolný voči slnečnému žiareniu. Láka nás atraktívnym vzhľadom. K dispozícii je v širokej škále farieb. Avšak materiál samotný nie je taký ľahký. Citlivejším jedincom môže spôsobiť podráždenie na koži. A hoci rýchlo schne a pracuje s potom, so zápachom to až také ideálne nie je. Určite neodporúčame mať na sebe tento materiál dlhšie než je v rámci jedného tréningu nutné.

Výhody:

  • odolný voči pôsobeniu svetla, poveternosti a mikroorganizmov,
  • málo vlhne a rýchlo schne,
  • odolný voči žmolkovaniu,
  • farebná a tvarová stálosť,
  • pevnosť a trvácnosť,
  • menej sa krčí,
  • z najjemnejšieho polyesterového vlákna (mikrovlákna).

Nevýhody:

  • umelý materiál,
  • ťažší než bavlna,
  • nepriedušný,
  • môže spôsobiť podráždenie.

Ďalšie možnosti materiálov športového oblečenia

  • elastan,
  • polyamid,
  • polypropylén,
  • bambus.

Údržba športového oblečenia

Na čo treba dbať pri údržbe odevov z funkčných materiálov? Ako ich zbaviť zápachu a aké triky použiť, aby ste šetrili svoje obľúbené kúsky? Pozrime sa na niekoľko pravidiel pri praní a žehlení.

Pranie v práčke a v rukách

Mnohé funkčné materiály a textílie znesú len šetrné pranie pri nižších teplotách. Avšak, žiadne obavy, aj pri teplote 20°C až 40°C odstránite drobné nečistoty, baktérie a nepríjemné pachy. V rámci zachovania dlhej životnosti odevov sa odporúča prať ich z vnútornej strany. Okrem toho by ste mali na oblečení pozapínať všetky zipsy a gombíky. No v prvom rade venujte pozornosť odporúčaniam od výrobcu na etikete výrobku!

Ďalej určite padne otázka, ktoré pracie prostriedky sú vhodné? Pokojne použite tekutý prací prostriedok, ale v malom množstve. Existujú tiež špeciálne pracie prostriedky na športové oblečenie. Na bielidlá a aviváže radšej zabudnite, tieto materiály sú na ne veľmi citlivé.

Športové oblečenie, ako tričká, podprsenky, šortky, legíny – teda také, ktoré je takmer denne v bezprostrednom kontakte s vašou pokožkou, by sa malo prať po každom nosení. Soľ od potu by totiž narušila jeho funkčnosť.

No keďže časté pranie v práčke nie je pre športové oblečenie prospešné, odporúčame z času na čas preprať prepotené oblečenie z tréningu iba v rukách. Použite len vlažnú vodu a mydlo na pranie. Vyžmýkajte, zaveste a hlavne nechajte dobre presušiť. Účinnou možnosťou, ako predísť nejakej neželanej nehode, je použitie vreciek na pranie. Ochránia športové kúsky pred poškodením a zabránia znečisteniu odpadovej vody mikroplastmi.

Žehlenie a sušenie

Žehlenie športového oblečenia sa odporúča len pri najnižšom stupni, prípadne ho prejdite žehličkou tesne po vypnutí. Dobrým tipom je aj žehlenie cez tenkú handričku. Tento materiál by ste mohli veľmi ľahko pripáliť, takže si vyžaduje väčšiu pozornosť a opatrnosť. Hoci väčšina športového oblečenia nepotrebuje na pohľad vyžehliť, tento proces vám pomôže zbaviť materiál baktérií. Na polyesterové odevy sú ideálne žehličky s parným generátorom.

A ako je to so sušičkami? Kvalitnejším druhom športového oblečenia neuškodia, skôr naopak. Len treba hľadať v popise, že je daná sušička určená aj na takého oblečenie. Platí to aj z druhej strany. Prečítajte si na etikete, čo môžete s oblečením robiť.

Zaujímavosť na záver: Vedeli ste, že chlad je účinným a šetrným prostriedkom na boj proti baktériám? Stačí zapáchajúcu bielizeň vložiť v igelitových vreckách na celý deň do mrazničky.

Konečný verdikt

Pokiaľ idete do posilňovne, potom by ste si mali vybrať pevné a funkčné oblečenie z mikrovlákna (napríklad polyester, viskóza, elastan...). V opačnom prípade, ak sa chystáte niekde na celý deň a vaša aktivita nebude náročná, stavte skôr na pohodlnosť a priedušnosť bavlny, bambusových vlákien alebo polyamidu.


Nezmeškajte žiadne novinky

Otváracie hodiny

HypeDress s.r.o.
Klincová 37/B
821 08 Bratislava

Po - Pi: 08:00 - 15:00 hod

Kontakt