Kužele, prekážky či rebríky. Aké je ich miesto vo futbalovom tréningu? Ako často ich používať? Ako pomocou nich vycibriť techniku zverencov? Aj keď netrénujete tím Arsenalu alebo Bayernu, máte v rukách potenciál vašich zverencov. Rozvíjajte ho. Používajte tie najefektívnejšie a najmodernejšie pomôcky. A možno o pár rokov budete mať hráčov vo vyšších ligách.
Ak už sa nejaký čas venujete tomuto športu, určite viete, že futbalové lopty nie sú všetko. Potrebujete aj kvalitný arzenál tréningových pomôcok. Prečo? Zlepšia koordináciu, obratnosť a vycibria futbalovú techniku. Docielite nimi tiež to, že vaši zverenci budú mať pri hre rýchle nohy. Pozrime sa bližšie na jednotlivé z nich.
Kľúčové futbalové tréningové pomôcky
Tréningové kužele
Začneme tými jednoduchšími. Títo plastoví pomocníci nesmú chýbať na vašom futbalovom tréningu. Môžete sa stretnúť s výškou 25, 30, 40 alebo aj viac centimetrov. Výber je na vás. Tréningové kužele slúžia na prácu s obratnosťou. Pomôžu zlepšiť schopnosť hráčov viesť a ovládať loptu.
Slalomové tyče
Táto tréningová pomôcka má veľkú variabilitu a použiteľnosť nielen na futbalových tréningoch. Slalomové tyče sú určené na rozvoj dynamiky, rýchlosti, obratnosti a koordinácie pohybov. Dajú sa použiť aj ako rohové zástavky. Pomocou kovového oceľového hrotu ich ľahko zapichnete do trávnatej plochy. Majú výšku okolo 160 – 170 centimetrov a priemer okolo 2,5 – 3 centimetrov.
Koordinačný rebrík
Rýchle nohy sú pri futbale základ. Bez nich sa nedá kvalitného súpera obohrať. Ak hľadáte takúto pomôcku, vyberte si koordinačný rebrík z polyesterových popruhov v pestrých farbách. Najlepšie, ak má po bokoch polí otvory, ktoré umožňujú nastaviť rozostúpenie. Futbalová mládež zvykne túto tréningovú pomôcku hodnotiť ako stredne ťažkú. Patrí však medzi pomerne obľúbené. Aj mimo spoločného tréningu môžete stretnúť jednotlivcov, ako si dávajú zabrať pomocou koordinačného rebríka. Určite má teda niečo do seba.
Prekážka (bránka)
Túto plastovú tréningovú prekážku ocenia futbalisti, ako i atléti. Pomocou nej sa posilňuje rýchlosť, odraz, výbušnosť a kondícia hráčov. Býva skladateľná a s možnosťou nastavenia želanej výšky (od cca 15 do cca 60 centimetrov).
Medicinbal
Stará klasika, ktorá nie je príliš obľúbená. Zverenci na ňu často nadávajú. Tréneri však vedia, že táto ťažšia lopta je efektívna. Precvičí a posilní celé telo. Začleniť do tréningu beh s medicinbalom alebo nahrávky a štafety, nie je vôbec na škodu. Táto pomôcka nakopne výbušnosť.
Ďalšie vhodné tréningové pomôcky:
- švihadlá,
- expandéry a odporové gumy na výbušnosť,
- padáky,
- koordinačné prstence.
Tréningové hry na spestrenie
Bago
Na tréningoch sa často praktizuje aj tzv „Bago". Jeden hráč je v strede a ostatní si prihrávajú, väčšinou na jeden dotyk. Keď jeden pokazí alebo ten v strede chytí loptu, menia sa pozície. Ide o veľmi rýchlu dynamickú hru.
Ukazovačka
Zverenci sa rozdelia do dvoch tímov. Následne si potom každý tím nahráva medzi sebou a snaží sa nájsť a hodiť loptu správnemu hráčovi. Princíp je podobný ako hádzaná, s tým rozdielom, že tu neexistuje bránka. Dávajú sa signály pohybom a družstvo, ktoré dostane loptu, sa snaží o ňu neprísť správne premyslenou nahrávkou vlastnému.
Umelí protihráči
Tréneri používajú tiež kulisy zapichnuté v zemi. Napriklad pri priamych kopoch. Cieľom je ich netrafiť. Tieto prekážky treba obstreliť a dať gól.
Ďalšie tréningové hry:
- rôzne variácie prihrávok,
- rôzne variácie striel na bránu,
- fingovanie rohových kopov,
- kopy cez múrik.
Ste začínajúcim trénerom? Máte v područí družstvo súťažiace v nižšej futbalovej lige? Aj vy sa viete
veľmi ľahko dostať ku tréningovým pomôckam. Stavte na tréningové pomôcky od Sportiky. Rôznorodé, praktické, určené pre všetky vekové kategórie, vyrobené z veľmi pevného a odolného materiálu. Navyše cenovo dostupné.