Pravidlá volejbalu: Získavaj body podľa pravidiel

Šport, pri ktorom je dôležitý silný a presný úder, vysoký výskok a dobré čítanie hry. Volejbal sa teší obľube vďaka svojej finančnej nenáročnosti, celkovej zábavnosti a jednoduchým pravidlám.

Čo je to volejbal?

Volejbal je olympijský šport a radí sa medzi odrážacie športové hry. Hrajú ho medzi sebou dva tímy zložené zo šiestich hráčov. Každý tím sa snaží prehodiť loptu ponad sieť na stranu súpera takým spôsobom, aby sa dotkla hracieho poľa skôr, než sa jej dotkne súper. Každý tím má na prehodenie lopty 3 údery.

Ako vznikol volejbal?

Šport, ktorý sa pôvodne volal „Mintonette“, vymyslel v roku 1895 mladý Američan William G. Morgan, ktorý bol v tom čase riaditeľom telesnej výchovy v Young Men's Christian Association (YMCA) v Holyoke, Massachusetts. Ako študent na Springfield College v Massachusetts sa priatelil napríklad aj s Jamesom Naismithom, ktorý v roku 1891 sám vymyslel iný populárny šport – basketbal.

Morgan hľadal fyzicky menej intenzívnu a nie tak náročnú alternatívu k basketbalu, ktorá by oslovila širokú škálu vekových skupín s rôznymi fyzickými schopnosťami. Po viacerých experimentoch (prvotné využívanie basketbalovej lopty pri hre) sa postupne ustálili prvé pravidlá volejbalu.

V roku 1947 vzniká Medzinárodná volejbalová federácia (FIVB) a v roku 1964 sa volejbal prvýkrát objavuje na Olympijských hrách v Tokiu. V roku 1996 sa do olympijského programu zaraďuje aj plážový volejbal a oba športy dosahujú celosvetovú popularitu, ktorá trvá dodnes. Poďme si teda predstaviť pravidlá volejbalu.

Základné pravidlá volejbalu

Ihrisko

Volejbal sa hrá na ihrisku v tvare obdĺžnika s rozmermi 18 x 9 m. Ihrisko je rozdelené na dve polovice pomocou siete, ktorá je napnutá do výšky 2,43 m u mužov a 2,24 m u žien. Volejbal sa hrá sa so špeciálne určenou volejbalovou loptou. Na každej polovici hracej plochy je vo vzdialenosti 3 m od stredovej čiary a rovnobežne s ňou vyznačená tzv. útočná čiara, ktorá určuje prednú (útočnú) líniu. Nad postrannými čiarami sú zvisle na sieť pripevnené anténky, ktoré vymedzujú povolený priestor preletu lopty ponad sieť.

Hra

Volejbal je obľúbený aj preto, lebo hra má rýchlý spád, prelieva sa z jednej strany na druhú a nie je pri ňom núdza o napínavé výmeny, skvelé obranné zákroky a bleskurýchle smeče. To najdôležitejšie, čo potrebujete vedieť, je:

 • na oboch poloviciach stoja šesťčlenné družstvá v základnom rozostavení traja vpredu a traja vzadu,
 • hra začína podaním od základnej čiary,
 • hráč môže loptu len odbíjať, nie držať ju v rukách. Žiadny hráč sa nesmie dotknúť lopty dvakrát po sebe. Umožnené sú maximálne tri dotyky s loptou, potom musí tím prehodiť loptu na druhú stranu siete,
 • útočiaci (podávajúci) tím získava bod, ak brániaci tím nedokáže prehodiť loptu na druhú stranu siete a tá sa dotkne vymedzenej hracej plochy. V tom prípade útočiaci tím podáva opäť. Brániaci tím môže získať bod rovnakým spôsobom a po získaní bodu prechádza podanie na jeho stranu,
 • hra pokračuje, až kým jeden z tímov nedosiahne 25 bodov (víťazný tím musí mať minimálne o dva body viac) a nezíska jeden set,
 • volejbal sa hrá na tri víťazné sety. Ak je po 4 setoch stav nerozhodný, o víťazovi rozhodne piaty set, ktorý sa hrá len do 15, rovnako s minimálne dvojbodovým rozdielom.

Hráči

Hráči v tíme sa delia na:

 • jedného nahrávača,
 • jedného univerzála,
 • dvoch smečiarov,
 • dvoch blokárov a
 • libera.

Pozícia libera je špeciálna v tom, že po prerušení hry môže vystriedať akéhokoľvek hráča zo zadnej línie bez toho, aby sa to počítalo do limitu striedaní. Libero má čisto obrannú funkciu, čiže nesmie smečovať na polovicu súpera. Má farebne odlíšený dres, hrá len v zadnej línii a nikdy nepodáva. Pozícia libera vznikla počas Olympijských hier 2000 v Sydney.

Hráči môžu striedať priamo počas hry. V priebehu jedného setu môžu tímy vystriedať maximálne šesťkrát. Striedaním sa však nesmie meniť poradie na ihrisku, čiže ani poradie hráčov na podaní. Hráč sa smie do hry vrátiť iba striedaním hráča, ktorý ho striedal pôvodne.

Obľúbený volejbal

Volejbal sa môžete naučiť hrať kedykoľvek a nemusí vás byť pritom ani šesť v jednom tíme. Existuje aj volejbalový debl, keď proti sebe stoja vždy dvaja hráči na každej strane a pravidlá sú zhodné s klasickým volejbalom.

V teplých letných mesiacoch zas môžete vyskúšať plážový volejbal. Opálite sa, vybijete si energiu (doslova) na piesku a potom sa hodíte do najbližšieho jazera alebo bazéna. Preto neváhajte, vyberte si volejbalové dresy z našej ponuky a vyskúšajte tento dynamický šport.


Otváracie hodiny

SPORTIKA GROUP s.r.o.
Klincová 37/B
821 08 Bratislava

Po - Pi: 09:00 - 17:00 hod

Kontakt