Pravidlá florbalu: Naučte sa, ako hrať túto dynamickú hru

Florbal je moderný, rýchly a zábavný šport. Od založenia Medzinárodnej florbalovej federácie (IFF) v roku 1986 prešiel obrovským rozvojom a dnes sa teší rastúcej popularite po celom svete. Ak florbal uchvátil aj vás, prečítajte si náš článok a spoznajte bližšie jeho pravidlá.

Florbal nie je hokej

Hoci florbal na prvý pohľad tento zimný šport pripomína, určite to nie je „hokej v telocvični“, ako ho mnohí stále nazývajú. Svojimi pravidlami sa výrazne líši nielen od hokeja, ale aj od hokejbalu. Takisto sa líši aj vstupnou investíciou do vybavenia – na začiatok vám stačí florbalová hokejka a tenisky.

Základné florbalové pohyby a zručnosti nadobudnete rýchlo, čo je prvým predpokladom preto, aby ste sa pri hre zabavili. Neskôr, keď sa zvýši tempo hry, začne florbal vyžadovať dokonalejšie ovládanie lopty, streľby a rozohrávky. Ako každý šport, aj florbal si najlepšie užijete, keď si osvojíte jeho pravidlá.

Rozmery florbalového ihriska

Florbal je indoorový šport. Zvyčajne sa hrá v telocvični na florbalovom ihrisku s rozmermi 40 × 20 m, ktoré je ohraničené mantinelmi s oblými rohmi. Ak sa tieto rozmery nedajú z rôznych dôvodov a predispozícií telocviční dodržať, najmenšie povolené rozmery florbalového ihriska sú 36 × 18 m. Každá veková kategória má povolenú rôznu maximálnu a minimálnu veľkosť ihriska.

Hracia doba

Ak hráte pre radosť, môžete hrať ľubovoľne dlho. Oficiálny hrací florbalový čas je 3 × 20 minút s dvomi 10 minútovými prestávkami. Hráči si teda 2-krát vymenia strany a ak v riadnom hracom čase nepadne gól, nasleduje 10 minútové predĺženie, ktoré sa hrá na víťazný gól. Ak žiadny z tímov nestrelí gól ani počas predĺženia, nasledujú samostatné nájazdy.

Hráči a ich výstroj

Florbal hrajú vždy dva tímy po 6 hráčov – 5 hráčov v poli a jeden brankár. Striedať môžete neobmedzene, na súpiske je možné mať maximálne 20 hráčov. Brankári sa pohybujú najmä v bránkovisku, nemôžu mať hokejky a ich výstroj sa líši od ostatných hráčov. Musia chytať v maskách, rukaviciach a ako jediní môžu mať špeciálne dlhé nohavice.

Hráči v poli majú v povinnej výbave florbalový dres, trenírky, štucne, halové tenisky a najmä florbalovú hokejku. Tá je najdôležitejšou výbavou výstroje florbalistu – s ňou sa predsa strieľajú góly. Aké parametre si všímať pri výbere hokejky?

• Dĺžku tyče hokejky (shaftu),
  • pevnosť a tvrdosť shaftu,
  • tvar a zakrivenie čepele.

Výber florbalovej hokejky záleží aj toho, či ste útočník alebo obranca, či preferujete hru forehandom, streľbu švihom alebo ťahom spoza tela. Profesionáli si vedia hokejku vyberať aj hodiny.

Rozohrávka a štandardné situácie

Aj vo florbale rozoznávame viacero štandardných situácií, ktoré pramenia z vývoja a priebehu hry:

• Vhadzovanie – prebieha na presne určených miestach na ihrisku, pri začiatku každej z tretín, po každom platnom góle, po faule a ďalších situáciách. Pri vhadzovaní oproti sebe stoja dvaja hráči, ktorí sa nesmú jeden druhého dotýkať ani čepeľami hokejok. Loptička sa musí nachádzať v strede čepelí.
  • Voľný úder – zahráva sa po previnení niektorého z tímov voči pravidlám a z miesta, kde došlo k previneniu. Nesmie to byť z priestoru za bránkovou čiarou a rovnako nie zo vzdialenosti menšej ako 3,5 m od bránkoviska. Voľný úder musí byť zahraný jedným úderom a môže smerovať priamo na bránu. Brániaci hráči môžu zaujať obranné postavenie vo vzdialenosti min. 3 m od loptičky.
  • Rozohranie – nastáva, keď loptička preskočí nízke mantinely. Postup je rovnaký, ako pri voľnom údere.

Trestné strieľanie – vzniká ako priestupok pri gólových situáciách, ak brániaci tím posunie bránku alebo ak nedovolene zabráni vzniknúť gólovej situácii. Pri trestnom strieľaní je na ihrisku len útočiaci hráč a brankár.