E-Shop

História futbalových ihrísk: Od verejných parkov po štadióny

Moderné futbalové štadióny vynikajú nielen unikátnou architektúrou, ale aj vysokými technologickými a bezpečnostnými štandardmi. V minulosti mohli futbalisti o niečom takom len snívať. Ich „štadiónmi” boli políčka rozbahnenej zeme či kúsok trávy vo verejnom parku. Kedy sa to začalo meniť, s akými problémami bojovali futbalisti pred sto rokmi a kde vznikol prvý futbalový štadión?

Dve palice namiesto bránky

Na začiatku neboli futbalové ihriská nič iné, ako len plocha dobre vyzerajúcej trávy. Hráči pred zápasom odstránili zo zeme kamene či iné prekážky, a potom už len dúfali, že okoloidúci ľudia správne vyhodnotia situáciu a improvizované ihrisko obídu.

Neskôr okolo daného miesta stavali jednoduchý plot, ktorý jednak určoval, kam až môžu hráči bežať, a jednak informoval návštevníkov parku o prebiehajúcej hre. Bránku, akú poznáme dnes, by ste hľadali márne – futbalistom stačili dve palice zabodnuté do zeme.

Robíte hluk? Padajte!

Zápasy väčšinou prebiehali vo verejných parkoch, čo bolo skôr na škodu, ako na úžitok. Ak fanúšikovia robili priveľký hluk, futbalové tímy boli zvyčajne z parku vykázané, aby nerušili ostatných návštevníkov.

Ak bol však nejaký tím mimoriadne obľúbený a mal šťastie, mohol dostať kúsok súkromnej pôdy. S tým sa viaže aj jedna historická kuriozita. Keď sa prestížny futbalový klub Preston North End presťahoval v roku 1875 do okresu Deepdale, istý čas hral na území bývalej farmy. Nemusíme vám asi hovoriť, že „trávnik”, na ktorom hrali, nebol zrovna ukážkový príklad.

Štadión alebo cyklistická dráha?

Históriu štadiónov môžeme datovať už od antiky, keď boli arény a koloseá centrom spoločenského aj športového života. Avšak, prvé štadióny určené výhradne na hranie futbalu začali vznikať až v devätnástom storočí.

Prvý, a zároveň najdlhšie využívaný, futbalový štadión Racecourse Ground bol postavený už v roku 1807 v anglickom mestečku Wrexham (Wrexham AFC je zároveň aj najstarší futbalový klub). Zápasy sa tam však začali hrať až v roku 1877.

Po ňom nasledoval štadión Bramall Lane v Sheffielde (1855), kde sa pôvodne hrával kriket. V devätnástom storočí to bol viacúčelový štadión s cyklistickou dráhou vedúcou po obvode ihriska, pre ktorú sa viedli dlhoročné spory. V roku 1935 ju nahradila bežecká dráha. V 80. rokoch prebiehal na tomto štadióne koncert Brucea Springsteena. Dodnes si na ňom môžete vychutnať národné aj medzinárodné futbalové zápasy.



Vedeli ste, že… slovo „štadión” pochádza z gréckeho slova „stadion”, ktoré v antickom Grécku označovalo bežecké podujatie – súčasť olympijských a panhelénskych hier. Podujatie dostalo názov podľa budovy, v ktorej sa konalo. Z tohto slova neskôr vzniklo aj označenie jednotky dĺžky – stadion (asi 180 metrov).

Medzi najlepšie futbalové štadióny súčasnosti patrí Azadi Stadium v Iráne, San Siro v Miláne, Anfield v Liverpoole, Santiago Bernabeu v Madride a FNB Stadium v Johannesburgu.

Trávnik je základ

Prakticky až do roku 1960 bola na futbalových ihriskách a štadiónoch len obyčajná tráva. Jedným z prvých štadiónov, ktoré zaviedli odvodňovací systém, bol slávny futbalový štadión Goodison Park vo Waltone, postavený už v roku 1892. V porovnaní s tými dnešnými bol však veľmi primitívny. Trávnik si preto vyžadoval množstvo údržby. V roku 1958 získal Goodison Park ďalšie futbalové prvenstvo – zavedenie vykurovacieho systému, vďaka ktorému trávnik v zime nezamŕzal. Ako problém sa však ukázal starý odvodňovací systém z devätnásteho storočia, ktorý už nebol schopný bojovať so záplavami vody. O dva roky neskôr preto museli trávnik opäť nanovo prerobiť a nainštalovať nový systém.



Hoci sa už nemusíte zaoberať kvalitou trávnika, kvalitu vášho športového úboru určite nepodceňujte. Sportika ponúka dresy, ktoré sú ľahké, odolné a priedušné. Ich dizajn si navyše môžete navrhnúť podľa vašich predstáv.

V 60. rokoch prišiel prevratný vynález, ktorý vyriešil (takmer) všetky problémy – umelý trávnik. Nepredstavujte si však tú jemnú trávičku, ktorú poznáme dnes. Prvý umelý trávnik bol z tuhého nylonového vlákna pripevneného k betónovému alebo asfaltovému podkladu. Prvýkrát sa použil na štadióne Astrodome v Texase.

V roku 2001 sa FIFA a UEFA začala viac zaoberať vývojom umelého trávnika – ich cieľom bolo, aby spĺňal určité kvalitatívne štandardy. Dnes sa používa hybrid umelého a živého trávnika, ktorý vydrží dlhšie a bez značného opotrebovania.


Nezmeškajte žiadne novinky

Otváracie hodiny

HypeDress s.r.o.
Klincová 37/B
821 08 Bratislava

Po - Pi: 08:00 - 15:00 hod

Kontakt