Futbalnet.shop

Futbalové pokriky: Skandujte spolu s fanúšikmi!

Ísť sa pozrieť na živý futbalový zápas je jeden z najsilnejších športových zážitkov. Či už ide o zápas Ligy majstrov na Nou Campe s 90-tisíc fanúšikmi, alebo nedeľné derby medzi Hornou a Dolnou Lehotou, každý zápas má svoju osobitnú atmosféru. Jej súčasťou sú aj futbalové pokriky a fanúšikovské chorály. Skandujete ich tiež?

Naši, do toho! Čo je to futbalový pokrik?

Futbalové pokriky, chorály sú piesne alebo spevy, ktorý spievajú fanúšikovia na futbalových zápasoch (a niekedy aj mimo nich). Sú prejavom kolektívnej identity, fanúšikovia ich najčastejšie používajú na vyjadrenie svojej hrdosti na tím alebo ako povzbudenie domáceho mužstva.

Futbalový pokrik môže oslavovať aj konkrétneho hráča alebo manažéra. Fanúšikovia ich takisto používajú na vyjadrenie odporu a zosmiešnenie súpera a mnohí spievajú piesne o svojich klubových súperoch, aj keď proti nim práve nehrajú. Spevy a pokriky sú niekedy spontánnymi reakciami na aktuálne udalosti na ihrisku.

Futbalové pokriky môžu byť:

  • jednoduché a pozostávajúce z niekoľkých hlasných výkrikov alebo hovorených slov,
  • majú krátke a trefné texty, ale môžu to byť aj dlhšie piesne,
  • vykrikujú a spievajú sa opakovane,
  • sú sprevádzané potleskom, ale niekedy môžu byť komplikovanejšie (doprovod hudobných nástrojov, rekvizít alebo tanečných choreografií),
  • často sú úpravou populárnych piesní a ich melódie sú základom pokrikov, niektoré sú však úplne originálne.

História futbalových pokrikov

Futbalové chorály a pokriky fanúšikovia používajú od konca 19. storočia, do súčasnej populárnej podoby sa vyvinuli v 60. rokoch 20. storočia. Viaceré futbalové chorály sú spojené s históriu klubov, siahajú do dôb ich formovania. Niektoré z nich sa s obľubou spievajú už roky a považujú sa za hymnu týchto klubov.

Futbalové pokriky môžu byť tiež populárne iba relatívne krátko a neustále vznikajú a zanikajú. Ich tradícia sa líši od krajiny ku krajine a od tímu k tímu, niektoré spevy sú však spoločné pre mnoho klubov a sú populárne aj na medzinárodnej úrovni. Futbalové pokriky a chorály možno považovať za jeden z posledných zdrojov tradície ústnej ľudovej piesne.

Najznámejšie futbalové pokriky

Silná tradícia futbalových pokrikov je v Anglicku, kolíske tohto športu. Okrem vlastných klubových hymien majú tamojšie tímy aj nespočetne veľa krátkych chorálov a pokrikov. Tie sa menia a vznikajú nové podľa aktuálneho súpera, nového hráča v kádri alebo zaujímavej situácie na ihrisku, ktorá sa vďaka pokrikom čoskoro stane legendárnou.

Silné pokriky však nájdeme v každej futbalovej krajine sveta a rovnako aj na medzinárodnej úrovni. Tu aj začneme:

Vikingský vojnový pokrik Islandu

Legendárny futbalový chorál vytvorili fanúšikovia Islandu na podporu senzačných výkonov svojich futbalistov na ME 2016 vo Francúzsku. „Viking War“ je jednoduchým pokrikom bez textu, ktorý sa postupne zrýchľuje až do záverečného frenetického vyvrcholenia. Keď ho po návrate „svojich“ domov predviedlo 10-tisíc verných fanúšikov, len málokto nemal zimomriavky.

Zlatan Ibrahimovič, švédsky hrdina

Zlatan Ibrahimovič je ikona športu a futbalový mohykán. Aj vo svojich 39-tich rokoch strieľa góly za AC Miláno. V čase, keď hrával za Manchester United vznikol aj tento vtipný pokrik. Fanúšikovia v ňom ospevujú Zlatana ako švédskeho hrdinu, ktorý prišiel z parížskeho PSG ako voľný hráč, aby všetkých fanúšikov United dostal svojimi výkonmi do varu.

AC Miláno a Non vincete mai

AC Miláno je európsky futbalový gigant a niekoľkonásobný víťaz Ligy majstrov. Hráčov dopredu ženú aj verní fanúšikovia. Každý, kto kedy navštívil San Siro (oficiálne štadión Giuseppe Meazzu), potvrdí, že pri pri choráli Non vincete mai sa otriasajú tribúny. Pokrik v preklade znamená „Nikdy nevyhráš“, čo sa na tomto štadióne u súperov už neraz potvrdilo.

Will Grigg’s on fire!

Instantnou klasikou medzi futbalovým pokrikmi sa stal chorál, ktorý oslavuje útočníka

Severného Írska, Willa Grigga. Melódiu si fanúšikovia vypožičali z tanečného hitu 90-tych rokov „Freed from desire“ od speváčky menom Gala, ktorá už potom nič poriadne nikdy nenahrala. Fanúšikom Severného Írska ani viac nebolo treba.

V pokriku sa spieva „Will Grigg's on fire, your defence is terrified“, čo v preklade znamená „ Will Grigg je vo forme, vaša obrana je vydesená.“ Jednoduchý, chytľavý a tanečný pokrik, ktorý určite museli zachytiť aj nefanúšikovia futbalu.

FC Barcelona a La Independencia

Snahy Kataláncov o nezávislosť sú v Španielsku veľmi silné. Prejavuje sa to aj na futbalových zápasoch, najmä počas „El Clásico“ – derby zápasoch medzi FC Barcelona a Realom Madrid. Fanúšikovia vtedy počas zápasu mávajú katalánskymi vlajkami a jednohlasne skandujú „La Independencia“, čo v preklade znamená „nezávislosť“. Hráči Realu Madrid sa potom všemocne snažia Barcelonu poraziť a nedopriať im vytúženú nezávislosť ani na ihrisku.

Fanúšikovia sú korením futbalu

Pandémia koronavírusu vyprázdnila nielen obchodné centrá a kancelárie, ale aj futbalové štadióny. Naplno odhalila, o čom futbal v skutočnosti je – o verných, vášnivých a spontánnych fanúšikoch, ktorí stoja pri svojich tímoch v dobrom a zlom.

Futbalové pokriky sú dôkazom fanúšikovskej lásky a radosti, ktorú so sebou futbal prináša. Aj my v Sportika.sk veríme, že sa fanúšikovia na štadióny čoskoro vrátia, oblečú si dres svojho obľúbeného tímu a všetci si opäť spoločne zakričíme: „Naši, do toho!“. Kým ten čas príde, môžete si prečítať náš článok o najznámejších futbalových hymnách a naučiť sa tú svoju naspamäť.


Nezmeškajte žiadne novinky

Otváracie hodiny

HypeDress s.r.o.
Klincová 37/B
821 08 Bratislava

Po - Pi: 08:00 - 15:00 hod

Kontakt