Ako správne nafúkať futbalovú loptu?

Keď sme boli malí, bolo nám jedno, s akou futbalovou loptou si kopeme na ulici alebo za domom. Stačilo nám, že bola guľatá a kotúľala sa tam, kam sme chceli my. Lenže aj lopta pre rekreačný futbal by mala spĺňať určité kritériá, aby sme si hru skutočne užili. Viete, ako správne nafúkať futbalovú loptu?

Tlak futbalovej lopty je pre hru kľúčový. Ak je lopta čo i len trochu sfúknutá, prestáva byť taká presná. Príliš nafúknutá lopta môže byť naopak pre hru pritvrdá a dokonca môže prasknúť. Príliš málo alebo príliš veľa vzduchu vašu hru definitívne ovplyvní. Prezradíme vám, ako loptu nafúknuť tak, aby ste si futbal skutočne užili.

  • Pripravte si pumpu a ihlu

Klasickú pumpu s ihlou zoženiete v každom dobrom obchode so športovými potrebami. Tie lepšie a drahšie pumpy sú vybavené aj manometrom (ukazovateľom tlaku), takže priamo pri fúkaní môžete kontrolovať tlak lopty. Bez manometra sa musíte spoľahnúť na svoj odhad, prípadne si zaobstarať externý.

Nezabudnutie si do zásoby kúpiť dostatok náhradných ihiel. Tie sa môžu častým používaním ohnúť alebo zlomiť. Nalomená ihla dokáže poškodiť vašu futbalovú loptu, ak si to neskoro všimnete.

  • Určite ideálny tlak svojej futbalovej lopty

Pre určenie správneho tlaku hľadajte informácie u výrobcu lopty, v obchode, v ktorom ste loptu kúpili alebo nasledujte oficiálne regulácie FIFA. Podľa nich má normálna futbalová lopta tlak 0.6 až 1.1 barov. Ako sme už spomenuli vyššie, na dedinách a medzi amatérmi sa často spoliehame na vlastný inštinkt a skúsenosti – ak má lopta dobrý odskok, je dostatočne nafúkaná. Je to len na vás.

  • Navhlčite ihlu a ventil lopty

Pripevnite ihlu k pumpe a navlhčite ju. Môžete to urobiť pomocou silikónového a glycerínového oleja, alebo skúsiť starú dobrú techniku a ihlu s ventilom navlhčiť pomocou vlastných slín.

  • Začnite fúkať

Chyťte pumpu a pravidelnými pohybmi začnite nafukovať futbalovú loptu. Ak máte manometer, prestaňte fúkať v momente, keď dosiahnete požadovaný tlak. Bez manometra občas vyskúšajte tvrdosť lopty rukami alebo otestujte jej odskok. Ak sa vám to nepozdáva, loptu ešte dofúkajte. Keď je všetko v poriadku a lopta je nafúkaná, ostáva vám jediné – strielať góly.

Starajte sa o svoju futbalovú loptu

Ak so svojou futbalovou loptou plánujete aktívne hrávať na amatérskej, poloprofesionálnej alebo dokonca profesionálnej súťažnej úrovni, mali by ste sa o ňu príkladne starať. Viete, čo by ste mali a nemali robiť?

Neseďte a nestojte na lopte

Ak nejde o špeciálny futbalový trik, ktorý ohúri fanúšikov a súpera, na lopte by ste nemali zbytočne sedieť ani stáť. Vyvíjate tým na ňu príliš veľký tlak, čím sa môžu potrhať stehy, lopta môže zmeniť svoj tvar alebo prasknúť.

Pravidelne kontrolujte tlak

V ideálnom prípade kontrolujte tlak vzduchu vo futbalovej lopte každých pár dní. Čím viac s loptou hráte, tým častejšie tlak kontrolujte. Butylové mechúre v lopte udržia vzduch oveľa dlhšie než latexové mechúre.

Po hre loptu mierne sfúknite

Hoci to nie je úplne nevyhnutné, niektorí výrobcovia odporúčajú po hre z lopty vypustiť trochu vzduchu. Znižuje to tlak na loptu, keď sa nepoužíva. Pred ďalším zápasom ju nezabudnite opäť  dofúkať.

Hrajte len na hladkých a mäkkých povrchoch

Inými slovami, hrajte len na povrchoch, ktoré sú pre futbal určené – ideálne futbalový trávnik, umelá tráva či parkety v telocvični. Ostré a drsné povrchy, ako napríklad štrk alebo asfalt by mohli futbalovú loptu poškodiť alebo prepichnúť.

Neviete, akú futbalovú loptu si vybrať? Pozrite si našu ponuku alebo nás kontaktujte a my vám radi poradíme. Takisto si prečítajte náš článok o slávnych futbalových loptách a zistite, ako sa futbalová lopta vyvíjala na jednotlivých svetových a európskych šampionátoch.


Otváracie hodiny

SPORTIKA GROUP s.r.o.
Klincová 37/B
821 08 Bratislava

Po - Pi: 09:00 - 17:00 hod

Kontakt