Futbalnet.shop

Ako si vybrať florbalovú hokejku?

Florbal patril v uplynulých rokoch k najrozšírenejším a finančne najmenej náročným športom najmä u mladej nastupujúcej generácie. Okrem kvalitného a príjemného športového oblečenia je však pre každého florbalistu najdôležitejšia kvalitná florbalová hokejka. Ponúkame vám praktické rady, ktoré vám pomôžu pri výbere toho správneho náčinia.

Pri výbere správnej „florbalky” musíme zohľadniť najmä nasledovné kritéria:

  1. Zahnutie hokejky

Prvým kritériom pri výbere florbalovej hokejky je jej zahnutie. Určujeme ho podľa držania a predovšetkým podľa toho, ktorá ruka je pri držaní nižšie.

  1. Správna voľba dĺžky hokejky

Nemenej dôležitým kritériom pri výbere florbalového náčinia je správna dĺžka palice. Zjednodušene môžeme povedať, že hokejka by mala siahať „po pupok”. Pred nákupom preto odmerajte osobu, ktorá si ju kupuje. Malá rada: pri výbere palice sa vždy pozerajte na prvé číslo, ktoré uvádza dĺžku hokejky bez čepele. Napr. v prípade dĺžky palice 96
(= 106) cm berieme do úvahy číslo 96.

  1. Tvrdosť palice

Tvrdosť hokejky (teda flex) určuje prehnutie tyče pri vyvinutí tlaku pažami. Tvrdosť sa určuje v číselnej hodnote v rozmedzí 23 až 35 mm. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššie je číslo, tým mäkšia je aj hokejka, tzn. o to ľahšie ju prehnete. Zároveň platí, že čím viac sa hokejka pri strele prehne, tým viac sa následne vypruží a vyšlete o to rýchlejšie loptičku. Ako ju teda správne vybrať? Naše odporúčanie je nasledovné:

  • deti (kategória prípravka a mladší žiaci) – flex 32 mm – 35 mm – tu neexistujú výnimky, hráči v týchto kategóriách by mali mať tvrdosť palice medzi 32 mm až 35 mm,
  • dospievajúci (kategória starší žiaci a dorastenci) – flex 29 mm – 32 mm – tu už môžu byť výnimky (nie sú časté),
  • dospelí (kategória juniori a muži) – flex 23 mm – 29 mm – siloví hráči používajú tvrdosti 23 mm až 26 mm, naopak menej siloví 27 mm až 29 mm.
  1. Tvrdosť čepele

Tvrdosť čepele sa delí na mäkkú, stredne tvrdú a tvrdú. Tvrdšie čepele sú ideálne pre strelcov, ktorí nechcú, aby sa im čepeľ pri strele prehla. Mäkšie čepele sú vhodné pre technických hráčov, ktorí potrebujú mať cit pre loptičku.

Tvrdosť čepele ovplyvňuje materiál, z ktorého je vyrobená. Tvrdé a stredné čepele neodporúčame začiatočníkom, deťom a hráčom, ktorí často hrajú na mäkkom povrchu. Naopak, tvrdé čepele odporúčame tým, ktorí sú siloví a najčastejšie strieľajú príklepom/golfom. A ak ste niečo medzi, tak stredná tvrdosť je pre vás ideálna voľba!

  1. Materiál, z ktorého je vyrobená palica

Rozlišujeme tri základné materiály, z ktorých sa vyrábajú hokejky:

  • sklolaminát (výhody: relatívne slušná trvanlivosť, nízka cena; nevýhoda: najťažší z uvedených materiálov),
  • karbon kompozit (výhoda: slušná trvanlivosť pri zodpovedajúcej cene; nevýhoda: stredne ťažký materiál z uvedených možností),
  • karbon (výhody: ľahkosť, ovládateľnosť; nevýhody: krehkosť, vyššia cena).

6. Tvar rukoväte

Pri držaní hokejky cítime tvar hokejky. Existujú tri typy:

  • okrúhly – najklasickejší a najpoužívanejší tvar rukoväte, pri držaní cítite guľatý profil tyče,
  • oválny – menej používaný, ale pomerne príjemný tvar rukoväte, ktorý padne priamo do rúk, pri držaní cítite oválny profil tyče,
  • hranatý – menej používaný tvar rukoväte.

Veríme, že aj vďaka našim radám si vyberiete správnu florbalovú hokejku. Mimochodom, florbalový set Sportika je ideálny pre všetkých florbalistov a florbalistky. Tak neváhajte!


Nezmeškajte žiadne novinky

Otváracie hodiny

HypeDress s.r.o.
Klincová 37/B
821 08 Bratislava

Po - Pi: 08:00 - 15:00 hod

Kontakt